Počasí srážky v České republice

Aktuální srážková mapa pro ČR

Radar srážky počasí pro ČR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

copyring (c)ČHMÚ

Čas je uveden ve formátu SEČ (v době platnosti letního času nutno přičíst k zobrazenému času +1 hodinu)

Dešťové srážky

Srážky jsou pojem zahrnující velkou část hydrometeorů. Jedná se o částice vody, vzniklé kondenzací vodní páry, které padají z oblohy či kondenzují přímo na zemském povrchu. Srážky jsou jednou z hlavních částí koloběhu vody v přírodě. Průměrné množství a frekvence srážek jsou důležitou charakteristikou zeměpisných oblastí a rozhodujícím faktorem pro úspěšné provozování zemědělství.

Měření srážek

Lze sledovat dobu trvání, intenzitu i prosté množství srážek. Množství srážek bývá udáváno v milimetrech kapalné vody spadlé na zemský povrch (1 mm = 1 l/m2). Sníh či kroupy zachycené srážkoměrem je proto třeba před měřením nechat roztát. Výraz srážkoměr může odkazovat na různá zařízení. Přístroj k měření úhrnu srážek se nazývá hyetometr. Velmi zjednodušeně jej lze popsat jako nádobu s nálevkou. Přístroj zaznamenávající časový průběh dešťových srážek (např. pomocí plováku) bývá označován termínem ombrograf. Přístroj na zjišťování množství rosy má název drosometr (může mít podobu síťky spojené s vahami). V současnosti se ke sledování intenzity srážek široce využívá meteorologických radarů.

Meteorologický radar je radiolokátor, určený k detekci srážkové oblačnosti. Vysílá elektromagnetické vlnění o vlnové délce 2 až 10 cm v krátkých pulzech s vysokým okamžitým výkonem (řádu 100 kW). Vlnění dopadne na mrak a odrazí se zpět na příjmovou část radaru. Na základě rozboru přijatého signálu lze zjistit vertikální mocnost mraku, množství vodních kapek a rychlost postupu oblačnosti. Poté lze vypracovat prognózu intenzity a velikosti srážek - přívalové deště, krupobití, povodně, přičemž intenzita těchto srážek se odlišuje danými barvami.

Meteorologické radary v Česku

Na území Česka jsou v provozu 2 meteorologické radary na vrcholech Praha v Brdech a Skalky u Protivanova na Drahanské vrchovině. Maximální dosah radarů je přibližně 250 km.

Zobrazení výsledků radarových měření

České radary používají k zobrazení odhadu intenzity srážek následující barvy:

  • fialová až modrá – velmi slabé srážky nebo mrholení; při bezesrážkové meteorologické situaci je lze zaměnit s pozemními cíli,
  • tyrkysová až světle zelená – slabé až mírné srážky,
  • žlutá až oranžová – silné až velmi silné srážky; v bouřkách ojedinělé krupobití,
  • červená až hnědá – velmi intenzivní srážky, meteorologicky přívalový déšť (v našich podmínkách jen při bouřkách, tj. srážky jsou vázány na oblaky typu cumulonimbus); pravděpodobné krupobití,
  • bílá – extrémní srážky, meteorologicky průtrž mračen; téměř jisté krupobití.

 

Zdroj: Wikipedia

Srážková mapa a mapa srážek