Úřední dopis

Úřední dopis vzor ke stažení zdarma

Jak napsat úřední dopis

Náležitosti úředního dopisu vč. příkladů

1. ADRESA ODESÍLATELE A PŘÍJEMCE
Úřední dopis - na prvním místě je adresa odesílatele, 2x volný řádek, poté adresa příjemce.
Pro psaní adres platí tato pravidla:
- úřední dopis začíná velkým písmenem, na koncích řádků se nepíší interpunkční znaménka,
- všechny řádky úředního dopisu začínají od levé svislice, jednoduché řádkování,
- úřední dopis - název adresní pošty musí být napsán do jednoho řádku, max. délka 15 znaků, jinak se krátí, přednostně se píše VELKÝM PÍSMEM, s číslem dodávací pošty, odděluje se od směrovacího čísla 2x mezerou.

2. 2x volný řádek, MÍSTO A DATUM: na dopisních papírech bez předtisku lze psát datum od levé svislice nebo od pravé. Místo odeslání dopisu se uvádí v 1. pádě (Praha 21.06.2007, Kutná Hora 11.11.2007, v obchodní korespondenci - v odvolacích údajích -  podle následujících vzorů 2004-01-29; 04-01-29; 29.01.2004). V osobních dopisech, na peněžních dokladech, v právních apod. písemnostech: Praha 29. ledna 2004; v souvislém textu 29. ledna 2004; 29. 1. 2004.

3. 2x volný řádek, NÁZEV DOKUMENTU (např. Žádost o…) se zvýrazňuje buď tučně, nebo podtrženě (nikoli však tučně a podtrženě zároveň).

4. 2x volný řádek, VLASTNÍ TEXT DOPISU
- OSLOVENÍ v 5. pádě, v případě písemného styku s institucemi, kdy jméno adresáta neznáme, např. Vážení; Vážené paní, vážení pánové; Vážená paní / Vážený pane; Vážené dámy a pánové; Vážení obchodní přátelé; Vážení partneři; Vážení klienti...
Při oslovování má pracovní funkce (Vážený pane starosto, předsedo, (generální) řediteli, jednateli, (šéf)redaktore, …) zpravidla přednost před akademickým titulem (Vážený pane profesore, docente, doktore, inženýre, magistře). Nižšími funkcemi a tituly obvykle neoslovujeme. Pokud adresát nemá takovou funkci nebo akademický titul, oslovujeme ho Vážený pane a jeho příjmením v 5. pádě (Vážený pane Nováku). Ženu s akademickým titulem oslovujeme vždy paní s přechýleným tvarem jména, funkcí nebo akademickým titulem (paní Nováková, paní inženýrko, paní starostko).
- 1x volný řádek, TEXT dopisu
- 1x volný řádek, POZDRAV může být povahy nevětné (S pozdravem, S přátelským pozdravem, Se srdečnými pozdravy, v e-mailu lze také S přáním pěkného dne), nebo větné (Srdečně zdravíme, Těšíme se na spolupráci a jsme s pozdravem, …). Za pozdravnými formulemi na konci dopisu se nepíše žádné interpunkční znaménko.

5. 2x volný řádek, PODPIS (a s ním případně i razítko) lze umístit od levé svislice nebo od pravé.

6. PŘÍLOHY: větší počet příloh se uvádí pod zvýrazněný nadpis Přílohy – stejně jako název dopisu tučně, nebo podtrženě, nepíše se za ním dvojtečka.

Dodržujte tato pravidla pro úpravu písemností:
ODSTAVCE A JEJICH ODSAZENÍ: odstavce začínáme psát od levé svislice; pouze u osobních dopisů lze psát začátky odstavců od zarážky (dříve na psacím stroji 5 úhozů)

OSOBNÍ A PŘIVLASTŇOVACÍ ZÁJMENA A VELKÁ PÍSMENA

Tvary osobních a přivlastňovacích zájmen Vy, Vám, Váš píšeme jako vyjádření úcty a zdvořilosti vždy s velkým počátečním písmenem, ať píšeme jednotlivci, několika osobám, nebo kolektivu (malé písmeno u těchto zájmen naopak naznačuje, že jde o dopis soukromý, důvěrný; v dopisech přátelům a rodině si můžeme vybrat mezi zdvořilejším Ty, Tobě, Tvůj a neformálním ty, tobě, tvůj; vy, vám, váš)

DRUHY A VELIKOSTI PÍSMA

V obchodní korespondenci se často uplatňuje Arial nebo Times New Roman. Pro psaní číselných sestav je výhodnější písmo s konstantní šířkou znaků. Pro tisk se lépe hodí písma Times New Roman nebo Arial, pro čtení na obrazovce Verdana nebo Tahoma.
Dopisy a jiné obchodní a úřední písemnosti se mají psát stojatým písmem o velikosti alespoň 10 bodů. Kurzívou se nesmějí psát adresy a čísla, nedoporučuje se psát kurzívou celé dopisy. Kurzíva (skloněné písmo) je vhodná pro zvýraznění kratších textových úseků je hůře čitelné.
INTERPUNKČNÍ ZNAMÉNKA se kromě některých výjimek připojují k předchozímu slovu a za nimi se dělá mezera.
Kolik je hodin? To přece není možné! KOVONA,  s.  r. o., AROMA, a. s., SIGMA, v. o. s.
ZKRATKY se píší podle pravopisné formy: p. (pan), pí (paní), zvl. (zvláště), fa (firma, faktura), ca, cca (circa), t. r. (tohoto roku), v. r. (vlastní rukou), tj. (to je), atd. (a tak dále), apod. (a podobně), čj., č. j. (číslo jednací), čp., č. p. (číslo popisné)
PENĚŽNÍ ČÁSTKY: z bezpečnostních důvodů (aby se číslice správně četly) se skupiny tří čísel mohou oddělovat tečkou.
2.850.325,-- Kč; Kč 18.613,50
TELEFONNÍ A FAXOVÁ ČÍSLA se člení po trojicích  348 338 999

Elektronická korespondence

Normy pro psaní písemností se vztahují také na e-maily, které se používají jako oficiální nebo obchodní dopis, nikoli jako interní sdělení. Pro úpravu e-mailové korespondence platí stejné zásady jako pro dopisy zasílané poštou, přičemž je však nutné mít na zřeteli technické vybavení adresáta. Nepoužívá se dělení slov, protože lámání řádků se řídí softwarem příjemce a je přizpůsobeno velikosti písma. Na odesílání příloh a kopií jsou v elektronické poště vyhrazeny speciální položky pro jejich zadání.

uredni dopis vzor stazeni zdarma

úřední dopis vzor ke stažení

úřední dopis vzor ke stažení zdarma

Úřední dopis ukázka

Obecní úřad Lichkov
Lichkov č.p. 203
561 68 Lichkov

Žádost o zřízení Cyklostezky

Vážený pane starosto,

žádám o zřízení cyklostezky od Lichkov stanice ČD k dělostřelecké tvrzi Bouda. Věřím, že zmíněná cyklostezka přispěje k rozvoji turistického ruchu v obci Lichkov a bude mít pozitivní dopad na život v naší obci.

Předem děkuji za brzké vyřízení.
S pozdravem Jiří Kopidlno

Jiří Kopidlno
Lichkov 103
561 68 Lichkov

SEO webu sledují SEO nástroje.cz