Noční proud

Časy spínání HDO

Čas spínání HDO od ČEZ

Aktuální časy spínání HDO

Čas spínání HDO od EON

eon nízký tarif - čas zapnutí

Aktuální časy spínání HDO

HDO

HDO je zkratka pro hromadné dálkové ovládání. Jedná se o způsob regulace odběru elektrické energie na dálku. Využívá se v energetice nebo pro regulaci napájení, např. elektrovytápění.

Systém HDO používá pro přenos informace silová vedení energetické sítě. Informace ve tvaru impulsního kódu je vysílána s frekvencí v řádu kilohertz z vysílače HDO a je superponována na základní frekvence energetické sítě činící v České republice 50 Hz (V zahraničí, např. USA, event. 60 Hz). Signál HDO je vysílán do každé fáze z rozvoden 110/22 kV do distribuční sítě (22kV). Při vhodně zvolené pracovní frekvenci se informace spolehlivě šíří do všech částí distribuční sítě a přes transformátor se signál HDO dostává i do sítí nízkého napětí (400/230 V) až k místu odběru (spotřeby) elektrické energie. Informaci HDO je tedy možno identifikovat v libovolném místě této energetické sítě. Po vyslání povelu do rozvodné soustavy dojde k zapnutí, resp. vypnutí všech spotřebičů, které jsou přes stykač připojeny k přijímači HDO reagujícího na vyslanou frekvenci. Přímač HDO je obvykle umístěn v elektroměrovém rozvaděči u odběratele. Nízká frekvence na které je HDO provozováno dostačuje jen na jednoduché povely, ale šíření signálu je v desítkách i stovkách km.

Systém HDO využívá hromadný efekt, to znamená, že na vysílání jedné informace reagují v dané energetické síti přijímače, které jsou pro její příjem příslušně nastaveny. Počet přijímačů v energetické síti přitom není omezen výkonem vysílače, závisí pouze na zájmu nebo možnostech odběratelů (druh odběru, tarifní politika, apod.). Distributoři elektrické energie mají jednotlivé frekvence rozděleny tak, aby nedocházelo k ovlivňování dálkově řízených spotřebičů u jiných distributorů.

HDO umožňuje zapínání spotřebičů (stykačů) v časech vysokého tarifu (VT) a nízkého tarifu (NT, dříve nazývaného noční proud), a tak ekonomicky rozvrhnout spotřebu.

Při radiovém přenosu informace se systém označuje jako RHDO (rádiově hromadné dálkové ovládání).

Některá HDO obsahují i technologii obousměrné komunikace PLC.

 

Zdroj: Wikipedia

Noční proud nahradil Nízký tarif

Dřívější pevně stanovená doba pro levnější elektřinu nevyhovovala zatížení sítě, takže je v současnosti nízký tarif rozdělen do několika úseků podle regionů. V každém kraji je proto čas nízkého tarifu trochu jiný.

Systém funguje tak, že přes takzvané HDO – hromadné dálkové ovládání se přenáší spínací impulzy a ty pak umožňují přepínání nízkého a vysokého tarifu. Odběrné místo však musí být vybaveno přijímačem HDO. Ten je nejčastěji umístěn na společné desce s elektroměrem, aby nebylo složité zjistit kdy je spínání zapojeno.

Mnoho klientů ovšem používá pouze jednotarifní sazby a dvoutarifní sazby neumí využít, ač je k dispozici více jejich variant. Buď o této možnosti ani neví nebo je odrazuje složitý přechod na jiný tarif.

eon nízký tarif - čas zapnutí

Seznam receptů Ladislava Hrušky z TV Nova