Plíseň nohou

Plíseň nohou - častý problém

Týká se mnoha lidí a často se vrací. Pro vznik plísně nohou existuje mnoho různých faktorů – genetické předpoklady, zhoršená imunita ale i vnější faktory – které ovlivňují, že se objeví zrovna na vašich nohách. Mnozí jsou mnohem náchylnější než jiní a i přesto, že třeba mají genetické předpoklady, nemusí se jich plíseň nohou vůbec týkat.

Jak poznat plíseň nohou

Kožní problémy nohou ne vždy signalizují zrovna plísňové onemocnění. Může se jednat o ekzém, případně o pouhé zarudnutí pokožky nohou. Buďte ve střehu, pokud se objeví svědění, pálení, zarudnutí v oblasti mezi prsty, kůže se začne olupovat a objeví se malé puchýřky. Jako první se většinou objeví v meziprstí a provází ji svědění. Dále se objevuje pálení a poté vznikají bílé puchýřky, které se začnou olupovat. Neléčené problémy se pak mohou rozšířit i na celá chodidla, nárty, okraje plosek nebo nehty. Zvláště u plísně nehtů se doporučuje vyhledat lékařskou pomoc, protože taková léčba často vyžaduje úsilí a hlavně trpělivost.

Jak předcházet plísni nohou

  • dbát na denní hygienu nohou, denně nosit čisté ponožky (nejlépe bavlněné), vyhnout se umělým materiálům
  • po koupeli řádně vysušit nohy, hlavně v oblasti mezi prsty
  • kontrolovat změny na pokožce nohou
  • po zpocení, hned jak to bude možné, nohy si umýt a vyměnit ponožky
  • nosit vzdušnou obuv
  • chůze na boso a cvičení pomáhá udržet nohy v kondici
  • v bazénu se vyhýbat bazénkům určeným k omytí nohou před vstupem do velkého bazénu…ZDE JE NEJVĚTŠÍ RIZIKO NÁKAZY !!!
  • u bazénu, v hotelových sprchách, v saunách nikdy nechodit bos
  • v případě onemocnění plísní nohou v rodině nechoďte bosí a každý musí mýt svůj ručník
  • ani pravidelná návštěva pedikůry není na škodu

Plíseň nohou léčba

Odborně se nejčastější plísňové onemocnění nohou jmenuje onychomykóza. Ne každý chce jít s problémem ihned ke kožnímu lékaři či podiatrovi. Nejčastějším důvodem bývá stud, případně přesvědčení, že se nejedná o nic závažného. V případě, že noha nebo nehet není zasažen příliš, můžete zkusit domácí léčbu plísně nohou. Buď můžete dát na staré "babské" rady, či si pomoci přípravky z lékárny určenými pro léčbu plísní. Babičky tvrdí, že proti plísním zabírá potírání postiženého místa česnekem, neboť plísně a paraziti obecně česnek nesnášejí. Existují také speciální antimykotické krémy z lékárny, které můžete vyzkoušet. Současným hitem je tzv. Chytrá houba Pythium oligandrum, vyvinutá českými vědci. Jedná se o světový unikát, který dokáže plísně likvidovat. Zároveň zlepšuje i stav atopických ekzémů a je přírodní povahy. Nemá žádné vedlejší účinky a mnozí ji přirovnávají k zázraku. Plísně si na ní nedokážou vybudovat rezistenci, a tak je možno ji používat i v rámci prevence. Je určena jak na nohy, tak i jako dezinfekce bot.

Pokud obtíže přetrvávají, navštivte v každém případě odborného lékaře! Plíseň nohou.

Plíseň nehtů nohou

Obrázek plíseň nehtů nohou

Plíseň nehtů patří k nejčastějším onemocněním nehtů. Vyskytuje se čtyřikrát častěji  na nehtech  nohou než na nehtech rukou. Původci nemoci naleznete téměř všude, třeba i doma mezi čtyřmi zdmi. Mnoho lidí je postiženo plísní nehtů, ale nemoc zpravidla zůstává dlouho nerozpoznána. Počet lidí s vážnou infekcí nehtů, kteří vyhledají lékařskou pomoc, není ani zdaleka stoprocentní. Přitom je plíseň nehtů nejen kosmetický problém ale vždy potřebuje odborné lékařské ošetření a léčbu.

Příčiny a rizikové faktory plísně nehtů

Nebezpečí nákazy nehtů plísněmi je vysoké. Už i malé poškození nehtu nebo kůže kolem nehtu stačí k tomu, aby došlo k infekci. Plísně, obvykle skryté v šupinkách kůže, číhají skutečně téměř na každém kroku - především v teplém a zároveň vlhkém prostředí, jakými jsou např. bazény, rošty ve sprchách, sauny, zahrada,  kůže zvířat,  setkat se s nimi můžeme i doma. Často plísni nehtů předchází plísňové onemocnění kůže nohou.


Vývoj plísně podporuje nošení gumových rukavic nebo neprodyšných bot, např. gumových holínek, lyžařských bot nebo jiné sportovní obuvi z  plastických materiálů, neboť houbám (většinou dermatofytům nebo kvasinkám) se obzvlášť dobře daří ve vlhkém a teplém prostředí. Také kousání nehtů a nedostatečná péče o nehty jsou častými příčinami.

Plíseň nohou je rizikem pro některá povolání, např. malíři, lakýrníci nebo kadeřníci, kteří pracují s rozpouštědly  nebo jinými chemickými látkami, které poškozují kůži i nehty. Do skupiny silně ohrožených lidí patří  také lidé trpící cukrovkou, osoby s onemocněními kůže nebo s oslabenou imunitou. U pacientů s cukrovkou se může vyvinout rovněž necitlivost na chodidlech. V tomto případě se jedná o poškození nervů (polyneuropatie), ne o plíseň nohou.

Průběh plísně nehtů

Na počátku nemoci je často rozeznatelná jen nepatrná mléčná až žlutě zbarvená skvrna na okraji nehtu, která se postupně rozšíří po celém nehtu a poškodí ho. Rovněž jiné zabarvení  nehtu, nehty bez lesku,  křehké a nepřirozeně silné nehty („nehty jako ze dřeva“) ukazují na plísňové onemocnění.

Následky u plísně nehtů

Bohužel  i dnes mnoho lidí stále považuje plísňové onemocnění nehtů za čistě kosmetický problém. Jde ale o poměrně závažné infekční onemocnění, které poškozuje nehty a jejich ochrannou funkci a vede až k silným bolestem při chůzi nebo při běhu. Infekce se může šířit i na ostatní nehty a okolní kůži a napadat osoby, s nimiž jsou postižení v kontaktu. K místním příznakům nemoci se připojuje také psychická zátěž, protože postižení lidé se za své nevzhledné nehty stydí. V nejhorších případech dokonce nemohou nadále z hygienických důvodů  vykonávat svoje povolání.

Rozpoznání a vyšetření plísně nohou

Lékař odebere skalpelem část povrchní vrstvy napadeného nehtu, kterou podrobí mikrobiologickému  vyšetření, při němž je na speciálních živných půdách zjištěn růst plísně. Podle intenzity a vlastností růstu je možné po čtyřech až pěti týdnech určit, o jakou plíseň se jedná, popřípadě stanovit, zda vůbec onemocnění zapříčinila plíseň či kvasinka. Na základě takto stanovené diagnózy se určí druh léčby.

Vyšetření na přítomnost plísně je zcela nebolestivé, neboť napadená část tkáně nehtu je většinou už odumřelá.

Léčba plísně nehtů

Všeobecně platí, že čím dříve je plísňová infekce objevena, tím větší je šance na vyléčení v relativně krátkém čase.

Základem léčby jsou antibiotika, vysoce účinná proti plísním (antimykotika),  např. itrakonazol nebo terbinafin. Jsou vyráběna v mastech a krémech, ale když je plísní  napadeno více než asi 30% plochy nehtu, není místní léčba obvykle dostatečně účinná a je třeba léky podávat ve formě tablet. Tento způsob léčby je velmi efektivní, protože účinné látky se dostanou k postiženému místu zevnitř a nemusí  pronikat přes tvrdý nehet.

Léčba musí být prováděna nepřetržitě delší dobu, neboť i když už nejsou viditelné žádné příznaky nemoci, mohou stále ještě být v tkáni přítomné aktivní plísně. Terapie trvá několik týdnů až měsíců,  přičemž některé přípravky s dlouhodobým působením mohou být nasazeny jen občas (terapie v intervalech).

Zcela nový zdravý nehet vyroste na prstech ruky zhruba za 6 měsíců, na nehtech nohy za 12 až 18 měsíců.

Plíseň nohou fotky

Tato fotogalerie je prázdná.

Plíseň nohou a nehtů

Duševní příčiny nemocí